www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Kaktusy a člověk

Kromě toho, že kaktusy dokáží být hezkým koníčkem, většinou představují pro středoevropana (a nejen pro něj, ale i pro další příslušníky „vyspělejší“ společnosti) exotického společníka sdílejícího s lidmi společný domov. Pro obyvatele v místě jejich přirozeného výskytu mají však mnohem prozaičtější význam; jsou součástí jejich každodenního života.

Jako zdroj potravy slouží plody hned několika kaktusových druhů; nejznámější jsou tzv. tuna – plody opuncií, žluté, červené až fialové barvy s nepříjemnými glochídiemi na povrchu (Opuntia ficus. indica, O. amylacea, aj.). Opuncie je jediným kaktusovým rodem kulturně šlechtěným a komerčně pěstovaným. Rod Selenicererus poskytuje podobné růžovočervené bobule označované jako pitahaya. Jistě nepřehlédnutelná je podobnost plodů garambulo právě našim domácím borůvkám, jak ostatně vypovídá sám název rostliny, z níž se získávají - Myrtillocactus geometrizans.

Ke konzumu však neslouží jen plody; části rostlin rodů Opuntia, Echinocactus nebo Ferocactus se připravují jako příloha k masu, do zeleninových směsí, nakládané v octě nebo proslazené.

Některé druhy kaktusů mají farmaceutický význam; kultovní je např. peyotl, nebo-li Lophophora williamsii, malá rostlina známá svými halucinogenními účinky.

Stonky mrtvých sloupovitých jedinců slouží pro své pevné ale zato pružné dřevo jako stavební materiál nebo otop; známé je využití ostnů jako jehel nebo háčků k rybolovu.

Jistě nemusím připomínat, že slouží i k výrobě pálenek. Ale pozor! Tequilla se vyrábí z nekaktusového rodu Agave.

Kontakt: info@radimlichy.net