www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Fotograf

Fotografování mne poprvé začalo zajímat již v pre-pubertálním věku. Černobílé snímky pořízené masivním sovětským přístrojem Čajka II nebyly nikdy vyvolány. A kdoví, kde je inkriminovanému filmu vůbec konec.

Práce s Polaroidem by se snad ani nemusela zmiňovat. Po revoluci to byl malý zázrak techniky. Náplně byly drahé a snímky neuspokojivé. Kouzlo instantní fotografie bylo veliké.

V r. 1999 jsem si při pobytu v Anglii koupil svůj první vlastní přístroj zn. Ricoh. Nedalo mi to, abych odejel bez snímků. I po letech považuji své první záběry, paradoxně pořízené za deštivého počasí, za velmi zdařilé. Nenáročný foťák mně věrně sloužil a doprovázel na cestách; naučil mě hledat správnou kompozici a rozumět světelným podmínkám. Na to, že je to jen jednoduchý automat, fotí vcelku dobře – za jakéhokoli než slunečného počasí; jako by chtěl ctít tradici místa svého prodeje.

Říjen 2004 – do mého života vchází digi Canon PowerShot A75. Je to něco nového; focení nic nestojí a může se cvakat do nekonečna. Bilance? Pět tisíc snímků za devět měsíců! Úrovně různé, většinou hrůzné. Focení pro mne nabírá novou dimenzi; už to není jen pohlednicové panorama, památka či obligátní rodinný snímek; začínám fotit věci, kterým jsem dříve nedával důležitost, snažím se o zachycení nových úhlů pohledu. Stále se dá něčemu novému učit; zvláště nezbytným SW úpravám.

V dubnu 2006 jsem se po delším „okukování“ stal hrdým majitelem jednooké digitální zrcadlovky Nikon D70s pořízené v setu s objektivem AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm. Poloprofi mašinka dokáže vysypat luxusní snímky při ideálních světelných podmínkách, ale rovněž super braky, což nutí fotografa rozšiřovat své znalosti z oboru a obohacovat foto výbavu o další nezbytné příslušenství, jakými jsou UV či polarizační filtr nebo přídavný blesk (zatím). Nikon D70s prostě způsobuje závislost, vzrušení ba i strach a průvan v peněžence v případě nepředvídatelných pádů přístroje.

Svoje fotky nepovažuji za nijak umělecké; možná, že se k takovým ani nikdy nedopracuji. Fotím vše, co mě v danou chvíli zaujme. Focení pro mě znamená odreagování se ve snaze zachytit pomíjivé okamžiky.

Moje fotogalerie

Kontakt: info@radimlichy.net