www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Itálie

Dříve než jsem poprvé přicestoval do Itálie, měl jsem o této jihoevropské zemi jen kusé informace: kolébka starověké civilizace, země papežů, mafie, neopakovatelné Benátky, špinavé pláže; snad ještě tak drahé boty, Dante Alighieri nebo pizza.

Studium jazyka však s sebou přináší i seznámení se s kulturou, tradicemi, s lidmi. Každodenní život člověka oprostí od turistických klišé: vidět všechny památky, ohlížet se po potencionálních zlodějích, tesknit po domáckém vepřu – knedlu, přepočítávat každý cent, a naopak vede ke snaze splynout s domorodci; jedině tak je možné porozumět nejhlubší filozofii místa.

Nevím, do jaké míry se mně to povedlo; měl jsem možnost blíže poznat především dvě oblasti: Toskánsko s hlavním městem Florencií; není snad návštěvníka, kterého by nevtáhly do víru své nenapodobitelné atmosféry. To naopak hranice regionů Abruzzo – Marche, vyhledávané plážové destinace, si své přírodní a kulturní poklady vnitrozemí chrání. Doufejme jen, že se i v budoucnu ubrání vlně paštikové turistiky rozšiřující se z Palmové riviéry.

Poslední dobou, právě prostřednictvím pracovních cest, mě příjemně překvapily regiony Lombardie a Piemonte. Nejsou zdaleka jen industriální; silueta sněhobílých alpských vrcholků, topolových hájů a starobylých městských center směle a právem konkuruje průmyslovým zónám.

Itálie se skládá z dvaceti regionů. Liší se kulturou, klimatem i dialektem. Krajinný ráz je velmi proměnlivý; nezaměnitelně svůj, jindy zas připomíná levandulová pole Provence, kalifornské palmové pláže, rovinaté Holandsko nebo malebné moravské pahorkatiny. Jen lidé zůstávají stejní; více méně otevření, radující se ze života.

Už se nepodivuji nad chaotickou jízdou italských řidičů, prádlem visícím přes ulici, hlučnými domácnostmi, motorkami, rituální přípravou těstovin, křivolakými uličkami, odpolední siestou ani ulicemi místy plnými odpadků. Mám to rád, je to jedinečné; je to prostě Itálie.

 

Toskánsko - země cypřišů, slunečnic a vína Chianti

Marche - urbanisticko řemeslná pokladnice

Abruzzo - region paradoxů

Kontakt: info@radimlichy.net