www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Pověst o černém kohoutovi

Chianti Classico bylo po dlouho dobu předmětem územního hašteření mezi městy Florencií a Sienou. Někdy kolem r. 1300 se obě města dohodla, že ukončí nic neřešící záškodnické války, a vybrala dva rytíře, kteří by se mezi sebou utkali. Každý měl ráno s kohoutím kokrháním nasednout na svého koně a cválat směrem ke svému rivalovi. V místě, kde by se potkali, se měla stanovit hranice území patřící k městům.

Obyvatelé Sieny se chtěli na své vítězství připravit a tak se o svého bílého kohouta dobře starali a dobře ho krmili; věřili, že takhle bude lépe kokrhat. Namísto toho Florenťané vybrali černého kohouta, kterého drželi zkrátka; ten v onen osudný den už nemohl hlady dospat, rozrazil dvířka svého kurníku, a ačkoliv ještě nesvítalo, kokrhal jako by bylo poledne. Namísto toho kohout ze Sieny stále spal přecpaný zrním.

A proto florentský rytíř, probuzen časně z rána, urazil větší část cesty než jeho soupeř a tudíž větší část území Chianti připadla Florencii. Legenda či pravda, Legie obcí v Chianti, založená florentskou republikou právě pro obranu tohoto území, zvolila jako symbol pro svůj prapor právě černého kohouta ve zlatém poli.

Kontakt: info@radimlichy.net