www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Florencie

Florencie, podlouhlá fazolka zasazená mezi malebné toskánské kopce; co by se dalo říct více? Kolébka renesance; město, kde se o historii zakopává na každém kroku; město, kde se uměním doslova plýtvalo.

Jaký byl můj údiv, když jsem poprvé spatřil baziliku Santa Croce; gotický klenot, hrobka významných florentských osobností, nejryzejší jádro města. Křídově bílá fasáda, ačkoliv tenkrát pod lešením, nenechala na sobě skrývat nic ze své krajkové okázalosti. Nelze se vyhnout světoznámé galerii Ufizzi nebo místní katedrále – Il Duomo. Ta, ačkoliv zvenčí působí dojmem nejvelkolepější stavby světa, přijme svého návštěvníka neočekávanou intimitou. Asi málokdo na první pohled ocení malebnost nejznámějšího florentského mostu přes řeku Arno – Ponte Vecchio. Je celý ulepený z malých krámků, které se k sobě sbíhají z obou břehů; působí tak obyčejně. Tady je však ten pravý pupek Florencie – místo střetu různých národů, lidí různého společenského postavení; tady se mísí exotické jazyky a mění se pohledy na svět.

Florencie není však je město plné turisticky vyhledávaných bodů, bohatých muzeí a luxusních butiků; má i své ryze obyčejné a nic nestojící kouzlo. Třeba to prádlo, které hospodyňky stále věší pod okny do ulic, spalující slunce, které v každé uličce, dvoře nebo bulváru mění svoji barvu, nebo tržiště, které svou atmosférou navozuje dojem venkova. Třeba ten starý pán; bude mu asi osmdesát; co plete košíky ve vratech starého domu a poslouchá při tom rádio. Stejně jako včera, loni, možná před dvaceti lety. Vnímá vůbec ten shon a technický pokrok 21. století? Asi ne; je šťastný a má ten dar, že působí starodávnou jednoduchostí života i na ostatní.

Florencie je město, jehož hlavní vývoj proběhl před pěti sty lety; je nato náležitě hrdá a taky trochu ješitná. Každá stavba, čtvrť nebo ulička má svůj příběh. A přece je tak současná! Okázale dokáže předvádět své tradice, jako je např. oslava Velikonoc, Vánoc nebo jen tradiční Calcio in costume – něco jako historický fotbal. Žije se zde naplno a opravdově, jako by každá minuta měla být ta poslední. Lidé pracují, veselí se, milují se; zde se nespěchá za mamonem supermarketových hodnot. Dají se zde najít oblíbené obchůdky a vinárny, nový domov, svoboda nebo bohémský život. Je to místo, které když jednou navštívíte, tak už vám nedovolí nevrátit se.

Florencie je město, kde se člověk nikdy necítí sám.

Toskánsko - země cypřišů, slunečnic a vína Chianti

Kontakt: info@radimlichy.net