www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Toskánsko

Toskánsko přitahuje pozornost již cestou z Boloně do Florencie. Dálnice samá zatáčka; s Apeninami v zádech se převážně zalesněná krajina schovává do četných tunelů a znovu objevuje v neopakovatelné scenérie. Hlouběji do vnitrozemí les řídne a odhaluje terasovitá uspořádání svých svahů osázená olivovými háji, pasoucí se stáda ovcí a cypřiše - místy samostatně, někde ve skupince nebo jako les vykřičníků předvádí, jako symbol místní krajiny, svou temnou siluetu.

Do Toskánska se jezdí kvůli Chianti! Ne, to není jenom značka světoznámého vína, to je taky oblast, z níž pochází. Chianti Classico je průmyslem neznehodnocená lokalita rozprostírající se mezi městy Florencie a Siena. Vyšperkované vinice, olivové háje, malebná obilná a slunečnicová pole, nechybí cypřiše, a hlavně: všudypřítomná agroturistika. Hospodářství, usedlosti i kláštery byly po II. sv. válce z důvodu těžké krize svými původními obyvateli opuštěny. Někteří se po letech vrátili, jiní své nemovitosti prodali bohatým zahraničním investorům. Ti svůj lehce nabytý majetek zrestaurovali a zkomercionalizovali. Místy zamerikanizované přírodní divadlo má však jednu chybu – drahá představení.

Pověst o černém kohoutovi

Chianti Rufina je druhá oblast podobného rázu východně od Florencie. Oproti své historicky starší kolegyni je menší, není profanovaná komercí, příroda je panensky svá a mají tady větrný mlýn holandského typu! A ochutnal jsem zde doposud neslýchanou kombinaci ovčího sýra s medem.

V Toskánsku se narodil Pinocchio. Respektive v malé vesničce Collodi, ve stínu lesů západně od Florencie. Kaštanovník setý (Castanea sativa) dominuje celé lokalitě; obzvláště na podzim, kdy se zbarvuje do uhrančivě jantarové barvy a dlouho do zimy nehodlá svůj šat odložit. Je to oblast kolem měst Pistoia a Pescia, známých svými několikakilometrovými zahradnickými centry, svými citrusy Tintori a růžemi Barni.

Historie, umění, významní rodáci a Medičejští

Toskánsko, to je také Maremma; nejméně známá, avšak neméně zajímavá oblast. Pobřežní bažinatá krajina rozprostírající se okolo města Grosseto bývala vždy nevlídná pro život člověka. Ačkoliv částečně meliorovaná, zachovala si neporušený ekosystém. Jako přírodní rezervace poskytuje útočiště divokým zvířatům a je místem výskytu původní středozemní flóry, tzv. houštin, kterým dominují nepropustná společenství stále zelených dubů, pistácií, olivovníků a kručinek.

Moře je v Toskánsku svěží a živé. To není ten mrtvý olej, jakým je Jadran; nezkrotné vlny se rozbíjí o kamenité pobřeží ve slanou tříšť, která proniká všude. Všudypřítomná středozemní vegetace, jakoby se nechtěla podřídit střídání ročních období. Nezapomenutelné jsou deštníkovité siluety pinií (Pinus pinea) souběžící s pobřežím. A nezapomenutelné jsou také chutné ryby, plody moře a biftek; florentský.

A vůbec, Toskánsko mi svými obrysy připomíná jeden pořádně velký biftek.

Florencie - kolébka renesance

Kontakt: info@radimlichy.net