www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Palmová riviéra

Pojem Palmová riviéra je našinci známý jako synonymum plážové turistiky ve střední Itálii. Kempy a apartmány více méně nižší kategorie jsou přímo určeny uspokojit potřeby o levné dovolené u moře tisíců středoevropských paštikových turistů, kteří si přivážejí vše, co potřebují, přímo z domova. Cestu ve většině případů absolvují přeplněným autobusem oplývajícím směsicí exotických vůní smažených vepřových řízků, domácích okurek, gothajského salámu a produktů firmy Hamé za sledování videa oblíbených klišé filmů typu Kameňák, Policejní akademie & spol.

Místní pláže však začínají být vyhledávané i náročnějšími turisty z Německa, Švýcarska a rovněž italskou klientelou, kteří oceňují snadno přístupné písečné pláže a nižší ceny služeb; ti movitější upřednostňují ubytování mimo hlavní komerční zóny v útulných pensionech a hotýlcích z přelomu 19. a 20. stol.

 

Právě v tomto období vzniká fenomén zvaný „villeggiatura“. Příslušníci buržoazie z vnitrozemí i vzdálenějších oblastí právě sjednocené Itálie cítí potřebu trávit dovolenou v příjemném přímořském klimatu. Nechávají si stavit letní vily v módním secesním stylu. Přístavy jako San Benedetto del Tronto nebo Giulianova ztrácejí svou ryze rybářskou, a vlivem současně budované železnice, i dopravní funkci. Pobřeží mění svůj vzhled; vznikají udržované pláže, první hotely, vyhlášené obchody, kina. Vegetace původně pěstovaných citrusů, moruší a olivovníků ustupuje budování přímořských promenád lemovaných piniemi, oleandry a exoticky vypadajícími palmami. Rodí se vyhledávaná palmová riviéra.

Obchodní jméno „Palmová riviéra“ však zdaleka nezahrnuje celou palmami osázenou a geograficky jednotnou pobřežní oblast regionů Abruzzo a Marche, mylně (nebo záměrně) pod tímto pojmem nabízenou cestovními kancelářemi. Jedná se o výhradní značku regionu Marche; a právě tak do této oblasti nespadají pouze letoviska San Benedetto del Tronto, Grottammare a Cupra Marittima, ale teritorium postupuje souběžně s hraniční řekou Tronto směrem k Apeninám zahrnujíc četná náhorní městečka bohatá na historii a kulturní život, jako např. Monteprandone, Ripatransone nebo Offida včetně oblasti národního parku Monti Sibillini.

Marche - urbanisticko řemeslná pokladnice

Kontakt: info@radimlichy.net