www.radimlichy.net

      

     Home

     Kaktusy

     Itálie

     Fotograf

     Překlady
     a tlumočení

     Galerie

     Odkazy

     Mapa
     stránek

Zkušenosti s pěstováním

Kaktusy se v přírodě vyskytují v různých klimatických oblastech; od suchých spalujících polopouští, přes tropický deštný prales až po vysokohorská pásma. Většina z nich je však více méně tolerantní k pěstitelským podmínkám střední Evropy. Atraktivních a prosperujících kusů lze však dosáhnout jen za sledování požadavků jednotlivých druhů.

Kaktusy a člověk

Z vlastní zkušenosti bych mohl zásady pěstování zevšeobecnit na: chladněji v zimě, teplo až horko v létě. Většině mnou pěstovaným druhům vyhovuje pobyt venku na slunečném stanovišti s bloudivým stínem; jen pár druhů - mladé rostliny, semenáčky a nově přesazené rostliny potřebují přistíněné a dobře větrané místo ve skleníku. Zálivka jen ve vegetačním období (u několika málo druhů i v zimě) a v korespondenci s počasím (za deště a nižších teplot). Rostlinám velmi svědčí rosení, vždy ale až navečer, nikdy ne za slunce na rozpálené tělo!

Rostlinám, až na výjimky, vyhovuje co nejdelší pobyt na letním stanovišti. Na zimoviště je většinou uklízím v průběhu listopadu. V případě přízemních mrazíků nebo vydatnějších dešťů stačí po dobu nepříznivého počasí přikrýt igelitem nebo jutovým pytlem. Novou vegetační sezónu začínám již v dubnu, je však nezbytné rostliny dobře stínit a rosit.

Za velmi důležité považuji složení substrátu. Osvědčila se mi směs zahradní zeminy, písku a drcené cihly. Pro většinu druhů v třetinovém poměru; hrubosti přiměřené velikosti rostliny. Substrát by měl po stisku v dlani držet pohromadě, avšak při doteku by se měl snadno rozpadat.

Rostliny napadené nemocemi a škůdci po prvním neúspěšném léčení vyhazuji, případně se snažím přemnožit zdravou část. Z postřiků se mi osvědčil "Mospilan", ke kterému přidávám trochu jaru a lihu. Rostliny různě scvrklé bývají většinou špatně probuzené nebo mají poškozené kořeny. Nikdy je nezachrání zálivka, ale rosení a stinná vzdušná část skleníku.

Přehled pěstovaných druhů

Kontakt: info@radimlichy.net